SubCel – alternatywa?

Zacznę od tego czym jest SubCel. Jest to dość ciekawa alternatywa dla kostek z wełny mineralnej. Według producenta FibriTech łączy w sobie cechy wełny mineralnej i torfu będąc jednocześnie zbudowany w stu procentach ze składników pochodzenia roślinnego. Miałem nagrać film jednak póki co się wstrzymam bo chciałbym sprawdzić parę kwestii, których nie jestem w stanie ocenić po nawet tygodniu użytkowania.

SubCel – jakie ma właściwości?

Tu znowu oprę się na informacjach, które otrzymałem od producenta:

  • lekka i solidna forma,
  • formowanie kształtu,
  • optymalna relacja woda-powietrze,
  • naturalne składniki,
  • technologia pozwalająca na dostosowanie parametrów podłoża do wymogów upraw,
  • możliwość umieszczenia podłoża bezpośrednio w ziemi dzięki biodegradowalności,
  • stabilne warunki biologiczne do wzrostu roślin,
  • możliwość wykorzystania lokalnych zasobów oraz odpadów roślinnych jako substratów do produkcji.

Pierwsze wrażenie? Wow, SubCel. Całkiem fajne, zbite krążki z niewielkim otworem na nasiona – łudząco kształtem i wielkością przypominające korek do szampana. Podejrzewam, że pod wpływem wody trochę pęcznieją. Niepodważalnym jest to, że jest organiczny i bezpieczny dla środowiska bo to widać na pierwszy rzut oka. Wygląda na w pełni biodegradowalny więc można kiełkować i bez problemu wsadzać do doniczek czy do gruntu. Co mnie martwi? Właśnie to co chciałbym sprawdzić najbardziej.

Zobacz też: Podlewanie papryki
Zobacz też: Nawożenie w uprawie hydroponicznej

SubCel

Moje obawy w stosunku do SubCel

Wszyscy, którzy uprawiają rośliny metodą hydroponiczną doskonale wiedzą, że wszelka materia organiczna poza korzeniami w roztworze jest niepożądana. To jest też główny powód dlaczego w uprawie hydroponicznej stosuje się nawozy mineralne a nie organiczne. Niedokładnie wypłukane korzenie z ziemi po przeniesieniu do hydroponiki, wpadające do roztworu pączki kwiatowe i liście to najczęstsza przyczyna chorób gnilnych strefy korzeniowej. I to tu właśnie zaczyna się to co chciałbym sprawdzić w sprawie SubCel. Jaki wpływ będzie miał ten rodzaj materiału na zmiany pH roztworu oraz czy nie będzie początkowało procesów gnilnych ale tym podzielę się z Wami dopiero kiedy będę miał pewność jakie są wyniki mojego testu.

–> Tutaj możesz zakupić koreczki SubCel <–

Poniżej zamieszczam film, w którym pokazuję jak należy wypłukać korzenie by uniknąć problemów gnilnych strefy korzeniowej w uprawie hydroponicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *