Przygotowanie i kiełkowanie nasion

Nadszedł już czas na przygotowanie i kiełkowanie nasion. Wiadomo, że można po prostu wrzucić je do ziemi, kokosa czy wełny mineralnej jednak ja robię to troszeczkę inaczej. Dlaczego? Po to by przyspieszyć ich wczesny rozwój i wyselekcjonować te najszybciej i najlepiej rozwijające się. O samej selekcji nasion do wysiewu już mówiłem w paru słowach w jednym z moich filmów. Najważniejsze by nasiona wybrane do wysiewu wyglądały zdrowo, były pobrane ze zdrowych owoców i krzaków, które nie chorowały. Jak ja to robię omawiam w poniższym filmie.

Po wybraniu już tych najlepszych nasion, przygotowuję sobie słoik do którego je wrzucam i zalewam letnią wodą. Następnie zakręcam słoik, energicznie nim wstrząsam i odstawiam w miarę ciepłe miejsce na około 12 godzin. Po upływie tego czasu przystępuję do kiełkowania. Poniżej opiszę metody z jakich korzystam.

Przygotowanie i kiełkowanie na wacikach lub ligninie

Zaczynam od rozłożenia na podstawce kilku wacików, które zwilżam wodą. Zwykłą wodą bez cudowania z naparami z czosnku czy roztworem z wodą utlenioną – nie widzę w tym sensu ponieważ po kilku latach porównań nie zauważyłem żadnej znaczącej różnicy. Następnie na te namoczone waciki układam nasiona w odstępach około 1 centymetra. Po ich ułożeniu przykrywam kolejnymi wacikami i nawilżam te, które są na wierzchu. Po tym wszystkim można przykryć je folią spożywczą tylko należy pamiętać o dziurkach żeby miały dostęp powietrza. Całość odstawiam w ciepłe miejsce lub pod lampę i dbam by stale były wilgotne.

przygotowanie i kiełkowanie nasion
Nasiona przygotowane do kiełkowania
Przygotowanie i kiełkowanie na ręczniku papierowym/ kuchennym

Kiełkowanie na ręczniku papierowym jest praktycznie takie samo jak przygotowanie i kiełkowanie nasion na wacikach lub ligninie. Na podstawce rozkładam złożony dwukrotnie ręcznik papierowy, który namaczam. Na tym ręczniku rozkładam wcześniej namoczone nasiona w odstępach minimum 1 centymetrowych i przykrywam kolejnym złożonym dwukrotnie ręcznikiem papierowym. Całość następnie znów nawilżam i odstawiam w ciepłe miejsce, cały czas dbając o to by ręczniki nie wyschły.

Zobacz też: -> Nawożenie w uprawie doniczkowej i glebowej
Zobacz też: -> Chilipedia – Encyklopedia ostrej papryki

Przygotowanie i kiełkowanie nasion w zwiniętym ręczniku papierowym

Potrzebny będzie ręcznik papierowy a najlepiej dwa, które kładziemy jeden na drugim i składamy na pół aż otrzymamy podłużny pasek o szerokości około 4-5 centymetrów. Na taką ręcznikową “taśmę” układamy nasiona w taki sposób by były odsunięte od krawędzi składania o około 1 centymetr. Pomiędzy nasionami staramy się utrzymać jednakowe odstępy około 3-4 centymetrów. Po ułożeniu nasion wzdłuż całej krawędzi przystępujemy do zawijania w taki sposób by jedno nasionko było w jednym składaniu. Po zawinięciu całej długości całość namaczamy – ja po prostu wkładam jedną i drugą stroną do kubeczka z wodą. Od strony krawędzi gdzie mamy nasiona zakładam woreczek strunowy a drugą część wkładam do kubeczka, w którym mam około 1/3 wody. Całość odstawiam pod lampę bądź ciepłe miejsce.

Co dalej?

Po około 3-5 dni nasze nasiona powinny już ładnie kiełkować. Cały czas należy utrzymywać je wilgotne, zarówno te w płatkach kosmetycznych jak i te w ręcznikach papierowych. Nasiona przygotowane w zawijanym ręczniku mogą wychodzić po za jego obrys i to jest bardzo dobry znak. Wszystko dokładnie omawiam w poniższym filmie, do którego obejrzenia zachęcam. A już za kilka dni pojawi się film o tym jak przenosimy je z naszych “inkubatorów” kiełkowania do podłoża, w którym zamierzamy je uprawiać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *