Dragon’s Breath – jak to z nim jest?

Dragon’s Breath pewnie każdy z Was go szuka – papryka, która nabrała już miano legendy. No właśnie ale legendy jako najostrzejszej papryki świata czy legendy jak Yeti – każdy słyszał a nikt nie widział?

Ostatni czas spędziłem na poszukiwaniu nasion na przyszły sezon i żeby nie dać zrobić się w ch*ja. W tym roku albo nie kiełkowały albo rosło nie wiadomo co. Tym razem pytałem wszystkich o to czy wydają certyfikat na oryginalność i jakość nasion. Uwierzycie, że tylko trzech sprzedawców odpowiedziało, że nie ma najmniejszego problemu? Ale pomijając to, zacząłem drążyć temat istnej legendy. Poszły w ruch zagraniczne strony i sklepy, głównie amerykańskie, angielskie i kanadyjskie oraz grupy i fora dyskusyjne. Po wymianie setek wiadomości i godzinach dyskusji zostałem odesłany do kilku hodowców. Szczerze? Tylko jeden podchodzi do tematu poważnie nie wciskając kitu ale pokoleii.

dragons breath
Żródło: https://www.superhotchiles.com/product/dragons-breath-pepper-seeds/

Dragon’s Breath to oszustwo?

Blisko 95 procent wszystkich “handlarzy” ma w swojej ofercie nasiona Dragon’s Breath. Co jest niepokojące? U każdego na zdjęciach wygląda inaczej. Może tak wyglądać bo wiadomo jest to hybryda i może nie być stabilna ale bez przesady. Opisy nasion też są dosyć ciekawe, nie będę tu wrzucał wszystkich tekstów ale pozwolę sobie na dwa tłumaczenia, które powinny zapalić czerwoną lampkę przed zakupami:

  • “Nasze nasiona nabyliśmy bezpośrednio od pierwotnego hodowcy w Wielkiej Brytanii i wyhodowaliśmy je trzy lata temu(…)” – no tak, oczywiście podobno pojawiła się w 2017 roku u Mika Smitha a oni już od trzech lat mają nasiona..
  • “Nieoficjalnie jest to najostrzejsza papryka na świecie, której szczytowe SHU wynosi 2,48 miliona jednostek Scoville’a” – jak może być jednocześnie nieoficjalnie i najostrzejsza? To równie dobrze każdy z Was może w domu jakąś sobie pokrzyżować i powiedzieć, że “toooo jest moja hybryda i jest od teraz nieoficjalnie najostrzejszą papryką świata!”

Największym zaskoczeniem jest jednak rozbieżność cenowa. Jak dobrze wiecie w Polsce “Dragona” można kupić pakiet 10 nasion w cenie 2 złotych. A jak wygląda to zagranicą? Ceny jakie znalazłem to: 7$/10 sztuk, 3,99$/ 10 sztuk, 9,99$/10 sztuk, 4$/10 sztuk, 25$/100 sztuk, 8,95$/10 sztuk, 6,99$/10 sztuk. Dosyć spora rozpiętość prawda? Jeżeli ktoś miałby nasiona tak prestiżowej odmiany to podejrzewam, że ceny były by znacznie wyższe, nie wspominając tu już o cenach w Polsce.

-> Zobacz też: Podlewanie papryki <-
-> Zobacz też: Chillipedia <-

To jak to jest z tym Dragon’s Breath pewnie chcecie wiedzieć?
  1. Na pewno powstała ostrzejsza papryka od Carolina Reaper – nawet Ed Currie o tym mówi, że ma takie ale jeszcze nie są zgłoszone. Pewnie czeka na stabilizację odmiany, poza tym dobrze mieć zawsze asa w rękawie.
  2. Prawdopodobnie jest to hybryda papryki 7 Pot Infinity z Naga Jolokią, nikt tego nie potwierdził ale wszystko by na to wskazywało.
  3. Można zamówić nasiona Dragon’s Breath ale nie będzie to najostrzejsza papryka świata.
  4. Tylko jeden sprzedawca wprost pisze, że to nasiona Dragon’s Breath ale nie jest to potwierdzona informacja, że jest najostrzejszą papryką świata. Zachęca za to, że jest bardzo ciekawą odmianą i ciekawą do uprawy. I to jest uczciwe podejście według mnie.

Postanowiłem zaryzykować i zamówiłem nasiona różnych ciekawych odmian od trzech dostawców. Wszyscy trzej potwierdzili, że nie ma najmniejszego problemu by dołączyć do nasion certyfikaty oryginalności. Tak, zamówiłem Dragon’s Breath a co z tego wyrośnie to zobaczymy mam nadzieję, że się nie rozczaruję. Wszyscy bardzo polecają tego sprzedawcę i ma blisko 100 procentową powtarzalność odmian. Nie napalam się na to, że będzie to najostrzejsza papryka świata. Bardziej chodzi o chęć zaspokojenia mojej ciekawości, a może wyrośnie coś ciekawego? A może poważnie zwali z nóg? Jeżeli się sprawdzi to na pewno się z Wami tym podzielę.

A poniżej zapraszam Was na parę słów o selekcji nasion do wysiewu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *