Czy nawozy mogą się wykluczać?

Mało kto zadaje sobie pytanie czy nawozy mogą się wykluczać wzajemnie. Bardzo ważne jest, aby zrozumieć, jak niektóre składniki odżywcze reagują ze sobą. Jeśli nie zrozumiesz tych interakcji, możesz nadmiernie uzupełniać określoną substancję odżywczą, próbując skorygować niedobór a nie wszystkie niedobory są spowodowane brakiem składników odżywczych!

Niedobór czy antagonizm?

Na przykład niedobór wapnia można zdiagnozować z powodu niskiego poziomu wapnia LUB z powodu wysokiego poziomu azotanów (NO3). Azotany „wypychają” wapń i mogą blokować wchłanianie.

Mało kto wie, że nawozy mogą się wykluczać. Wiele nowoczesnych nawozów mineralnych zawiera głównie azotany lub inne formy azotu na bazie soli. Sole niestety są najczęstszą przyczyną oparzeń końcówek, co spowodowane jest antagonizmem składników odżywczych i słabego wzrostu roślin.

Antagonistyczne działanie składników odżywczych pokazuje, jak przedawkowanie niektórych pierwiastków może zablokować lub wyprzeć inny pierwiastek. Większość składników odżywczych zwykle działa razem, ale nie zawsze tak jest. Jeśli występuje nadmiar np. fosforu, zwiększa to pobieranie azotu przez roślinę, zaburzając równowagę żywieniową. Jednocześnie ogranicza również przyswajanie cynku, żelaza i miedzi. Optymalne odżywienie uzyskuje się poprzez zbilansowanie składników odżywczych w pożywce.

Składniki makro i mikro

Zobaczcie jak składniki makro i mikro reagują ze sobą. Zrozumienie antagonizmu składników odżywczych sprawia, że ​​diagnozowanie niedoborów i nadmiarów jest znacznie trudniejsze, ale ostatecznie dokładniejsze. Zapraszam do zapoznania się z poniższym materiałem filmowym!

Rośliny to układy – zawiłe, delikatne i splecione systemy reakcji biochemicznych zachodzących nieustannie w roślinie i wokół niej. Nowoczesne odżywianie roślin, często nazywane „rolnictwem NPK”, opiera się na założeniu, że jeśli dodamy najważniejsze potrzebne składniki odżywcze, rośliny będą rosły. Natura zawsze znajdzie sposób na przetrwanie pomimo błędów, które popełniamy ale to nie znaczy, że nasze rośliny są w optymalnym zdrowiu albo że ich nie zabijemy.

Zobacz też: Poradniki nawożenia
Zobacz też: Uprawa doniczkowa

Wielu hodowców suplementuje wzmacniacze fosforu i potasu na różnych etapach kwitnienia. Wszystko by zwiększyć masę i wydajność swoich upraw nie wiedząc, że nawozy mogą się wykluczać. Prawdą jest, że te podstawowe składniki odżywcze są niezbędne do wzrostu roślin, zwłaszcza w rozwoju i dojrzewaniu owoców. Jeśli chcemy zmaksymalizować nasze plony i jakość zbiorów, większość sytuacji wymaga suplementacji fosforem i potasem. Podobnie jak w przypadku innych składników odżywczych, fosfor może łatwo zostać uwięziony w glebie. Łączy się z innymi minerałami, a potas ma tendencję do dość szybkiego zmywania się z obszaru uprawy. Dlatego oba są potrzebne w większych ilościach i we właściwym czasie.

Ostatecznie każda sytuacja, każda roślina, każde medium, każde środowisko uprawy jest nieco inne. Aby konsekwentnie osiągać najlepsze rezultaty, musicie być świadomi specyficznych wymagań swoich roślin. Bez tego zrozumienia łatwo jest spowodować niewidoczne problemy, które mają drastyczne, negatywne skutki. Nie zapominajcie, złe doświadczenie to również doświadczenie, ale lepiej uczyć się na cudzych błędach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *